نگاهی به ابعاد مختلف سفر رهبری به کرمانشاه

نگاهی به ابعاد مختلف سفر رهبری به کرمانشاه

ایرج نظافتی

سفر مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای مدظله العالی به استان کرمانشاه از جنبه های متعددی قابل بحث و بررسی و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

چرا که کرمانشاه یکی از استان هایی است که بیشترین زحمات را در عرصه دفاع از انقلاب اسلامی در دوران جنگ تحمیلی کشیده است و بدون شک سفر تاریخی حضرت آقا در ابعاد محلی،ملی و فراملی از شاخص های مهمی برخوردار است که در این نوشتار به بررسی این سه بعد از سفر رهبری به کرمانشاه خواهیم پرداخت.

1- ابعاد محلی سفر رهبری: در بعد محلی می توان چنین گفت که کرمانشاه به دلیل بی توجهی وکم توجهی دولت های گذشته ،چه در دوران جنگ تحمیلی و چه پس از جنگ و دوران های سازندگی و اصلاحات یکی از استان های محروم کشور محسوب می شد. به گونه ای که باید اذعان کرد توجهی که دولت های پیشین در ابعاد توسعه پایدار به استان هایی همچون اصفهان، شیراز،تبریز و . . . داشتند هیچگاه به کرمانشاه چنین نگاهی وجود نداشت.

در کنار این موارد اگر ضعف و ناتوانی برخی مدیران محلی را هم در سالیان گذشته اضافه کنیم نتیجه اش کرمانشاه کنونی خواهد بود که هنوز در ابعاد توسعه و سازندگی راه های طولانی فراوانی را باید طی کند و موانع بی شماری را از سر راه خود بردارد و خیل بیکاران و وجود اقشار کم درآمد  و محروم حاصل همان کم لطفی های گذشته است.

اما سفر مقام معظم رهبری به عنوان رکن رکین نظام اسلامی به این خطه در وهله اول شور و نشاطی را در میان آحاد مختلف مردم اعم از شیعه و سنی و اهل حق ایجاد کرد و استقبال بی نظیر مردم کرمانشاه از ولی امر مسلمین جهان تاکیدی بر ولایتمداری مردمی بود که علیرغم محروم نگه داشته شدن اما همچنان به آرمان های انقلاب اسلامی وفا دارند.

اما در وهله دوم،این سفر تاریخی سبب گردید تا مسئولان محلی کرمانشاه نیز به تکاپو بیفتند و با احضار هیات دولت به کرمانشاه توسط مقام رهبری و تصویب مصوبات مهم و قابل ملاحظه در زمینه توسعه استان،مسئولان را به شور و حرکتی وادار کرد تا عقب ماندگی های این خطه را جبران کنند و با شناسایی نقاط ضعف و تقویت پتانسیل ها و نقاط قوت بر محرومیت زدایی هر چه بیشتر بکوشند.

یکی از دوستان نهاد ریاست جمهوری نقل می کرد و می گفت که استاندار کرمانشاه جناب آقای مهندس هاشمی در اغلب روزها در راهروهای وزارتخانه های مختلف دیده می شود که با سرعت و شتاب در حال رایزنی با وزیران و معاونان و مشاوران وزرا برای گرفتن بودجه و قول مساعد برای پروژه های مختلف در کرمانشاه است،که چنین شور و حرکتی قطعا در استانداران گذشته – خصوصا استاندار قبل از ایشان – به هیچ عنوان دیده نشده است،که همه این شور و نشاط و امید برای سازندگی کرمانشاه و تصویب مصوبات پر و پیمان به برکت سفر حضرت آقا به این دیار بوده است و قطعا ثمرات این سفر در بلند مدت بیشتر نمایان خواهد شد.

2- ابعاد ملی سفر رهبری: پس از فتنه آمریکایی-اسراییلی سال 1388 برخی از افراد در داخل کشور مدعی بودند که اعتماد عمومی مردم نسبت به نظام جمهوی اسلامی کاهش یافته است و حتی یکی از همین آقایان که روزگاری او را "سردار سازندگی" می نامیدند رسما از کاهش اعتماد مردم به نظام سخن به میان آورد و برای بازگرداندن این اعتماد – به ادعای ایشان کاهش یافته! – به نسخه ای اشاره می فرمود که در فلان تاریخ در نمازجمعه تهران پیچیده است! و البته همین ادعا دستاویز بسیاری از رسانه های ضدانقلابی شد که مدتها روی آن مانور دادند و نظام جمهوری اسلامی که ثمره خون پاک هزاران شهید و رشادت های جانبازان و ایثارگران  و ملت بزرگ ایران است را متهم به از دست دادن پایگاه مردمی می کردند و از طرفی هم مدعی بودند پایگاه فتنه گران قوی است و ملت ایران طرفدار سران فتنه هستند!

اما استقبال گسترده مردم کرمانشاه از ولی امر مسلمین جهان پاسخی کوبنده و دندان شکن به همه یاوه سرایانی بود که این ادعای پوچ را مطرح می کردند.

چرا که پیوند به نمایش درآمده مردم کرمانشاه با امام و مقتدای خود ثابت کرد که نه تنها سران فتنه و عوامل درونی و بیرونی آنها کمترین پایگاهی در میان توده های مختلف مردم ندارند بلکه به صدقه سر حضرت آقاست که آنان با این همه خیانت و خباثت مورد رافت اسلامی قرار گرفته اند.

استقبال مردم در کرمانشاه از رهبر معظم انقلاب نشان داد که هیچگونه فتنه ای نمی تواند اعتقاد و اعتماد مردم به نظام ولایت فقیه را کمرنگ کند.

"توماس دانیلون" مشاور امنیت ملی آمریکا طی سخنانی در بنیاد کارنگی در جمع کارشناسان و برنامه ریزان امنیتی آمریکا به ضریب حمایت مردم از رهبر ایران اشاره کرده و آن را اصلی ترین فاکتور در محاسبات آمریکا می داند و حتی با صراحت اعلام می کند که این فاکتور برای دولت ایالات متحده آمریکا چیزی شبیه یک " کابوس" است.

ساموئل هان تینگتون استراتژیست بلند آوازه آمریکایی نیز در اجلاس "دموگرافی" که در نیکوزیا پایتخت قبرس تشکیل شد از ولایت فقیه به عنوان کانون اصلی مشروعیت جمهوری اسلامی یاد کرده و گفته است که میزان مشروعیت جمهوری اسلامی ایران با میزان اعتماد مردم به ولی فقیه ارتباط مستقیم دارد و حتی می گوید که همین رویکرد ناگسستنی مردم با ولی فقیه است که برنامه های برخورد با جمهوری اسلامی را دشوار و به مرز ناممکن رسانده است.

3-ابعاد فراملی سفر رهبری:حضور مقام معظم رهبری در بین مردم کرمانشاه و سخنان ایشان در رسانه های جهان بازتاب گسترده ای داشت و حتی رسانه های رژیم صهیونیستی نیز سخنان و مواضع رهبری در کرمانشاه را با دقت و وسواس بسیاری تعقیب می کردند.

دولتمردان آمریکایی نیز از دو روز قبل از سفر هجمه های خود علیه جمهوری اسلامی را به صحنه آوردند و درست یک روز پیش از آغاز سفر رهبر معظم انقلاب به کرمانشاه، وزیر دادگستری آمریکا، ایران را به دست‌داشتن در طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا متهم کرد.

روزنامه‌ی گاردین با هدف تقویت اتهامات آمریکا، این سؤال را در سرخط خبرهایش قرار داد که «آیا رهبر ایران به دنبال جنگ‌افروزی در منطقه است؟» روزنامه‌ی سعودی «عکاظ» هم نوشت «رهبر ایران و فرمانده سپاه قدس از طرح ترور سفیر سعودی در واشنگتن اطلاع داشته‌اند»
روز اول سفردر رسانه های آمریکایی و اروپایی و ضدانقلاب، با بایکوت خبری استقبال مردم کرمانشاه از رهبر انقلاب و پوشش گسترده‌ی سناریوی ترور سفیر عربستان سعودی گذشت.

 پس از سخنرانی معظم‌له در گیلان‌غرب بود که رسانه‌ها واکنش جدی و قاطع رهبر انقلاب در این‌باره را منعکس کردند

 روزنامه الشرق الاوسط عربستان که در لندن  چاپ و در کشورهای عربی منطقه منتشر می شود در این باره نوشت: رهبر جمهوری اسلامی ایران آیت الله علی خامنه ای طی سخنانی در سفر به غرب کشور که تلویزیون ایران آن را پخش کرد اتهامات واشنگتن بر ضد ایران درباره توطئه ترور سفیر عربستان در واشنگتن را رد و آن را سخیف توصیف کرد.

سی‌ان‌ان نیز به نقل از رهبر انقلاب نوشت: «دشمن از تمام ابزار و وسایل برای انزوای ایران و ترساندن بقیه از ایران استفاده می‌کند، اما همچون گذشته نتیجه‌ای جز نفرت مردم از حاکمیت آمریکا به بار نمی‌آید.»
خبرگزاری رویترز هم به سفر ۹روزه‌ی رهبری به کرمانشاه اشاره کرد و نوشت: «آیت‌الله خامنه‌ای، اتهامات غرب علیه ایران را بی‌اساس خواند و گفت: آن‌ها مدام می‌گویند که به دنبال منزوی کردن ایران هستند، در حالی که خودشان در انزوا به سر می‌برند.»
جالب است که رسانه های رژیم صهیونیستی نیز به پوشش خبری مواضع مقام معظم رهبری درکرمانشاه پرداختند.

روزنامه صهیونیستی "جروزالم پست"نوشت:رهبر ایران هشدار داد ایران با هرگونه اقدام غیر متعارفی از سوی امریکا به شدت مقابله خواهد کرد.

همچنین روزنامه صهیونیستی "یدیعوت آحارونوت" نیز  نوشت:« آیت الله علی خامنه ای، رهبر عالیقدر ایران که در جمع مردم استان کرمانشاه در غرب ایران سخن می گفت ادعای واشنگتن را مبنی بر دست داشتن ایران در توطئه ترور سفیر عربستان در واشنگتن و حمله به سفارتخانه های عربستان و اسرائیل تکذیب کرد.»

در واقع با مروری بر رسانه های جهان در دوره زمانی سفر رهبر انقلاب به استان کرمانشاه به خوبی مشخص می شود که اظهارات رهبری درکرمانشاه بیشترین بازتاب ها را در رسانه های جهان داشته است.

یکی دیگر از پردامنه‌ترین مباحثی که از همان آغاز سفر رهبر معظم انقلاب به کرمانشاه مورد توجه رسانه‌های جهان قرار گرفت، اظهارات ایشان درباره‌ی "جنبش وال‌استریت" بود که در چند نوبت به آن اشاره شد؛ به طوری که ده‌ها خبرگزاری، روزنامه و پایگاه اطلاع‌رسانی و اینترنتی، این بخش از سخنان رهبر انقلاب را به زبان‌های مختلف پوشش دادند.

بی‌بی‌سی نوشت: «آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی ایران، در اجتماع ده‌ها هزار نفری مردم در شهر کرمانشاه با اشاره به حوادث وال‌استریت گفت: ممکن است مسئولان آمریکایی موفق به سرکوب این اعتراضات شوند، اما این تحولات روزی توسعه خواهد یافت تا جایی که به طور کلی نظام سرمایه‌داری در آمریکا و غرب سرنگون می‌شود.»
نکته دیکری که مد نظر جهانیان قرار گرفت، وحدت اسلامی و مسئولیت خطیر علمای دین  در سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع مردم استان کرمانشاه و بویژه در جمع مردم پاوه بود که مورد توجه رسانه‌ها و به‌ویژه رسانه‌های منطقه قرار گرفت.

بسیاری از این رسانه‌ها با اشاره به تأکید‌ات رهبر انقلاب اسلامی نوشتند: «اختلاف میان شیعه و سنی، چه در سطح جهان اسلام و چه در سطح داخل ایران، خط استراتژیک بیگانگان است و مسلمانان اعم از شیعه و سنی دارای اشتراکات فراوان دینی و عقیدتی هستند.»

/ 0 نظر / 103 بازدید