یادداشت

تبیین ضرورت مشارکت حداکثری مردم

 در انتخابات مجلس

 

 

ایرج نظافتی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 کشور اسلامیمان با مشکلاتی از قبیل جنگ تحمیلی ، ناامنی در برخی نقاط کشور به واسطه فعالیت گروهک‌های ضدانقلاب،تهدید و  تحریم‌های گسترده و جریان سازی های دشمنان خارجی و برخی عوامل فریب خورده داخلی روبرو بوده است،اما در کنار تمامی این موانع شاهد بوده ایم که حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رأی در انتخابات های مختلف در سی و سه سال اخیر موید این مطلب بوده که ملت قهرمان و انقلابی ایران همواره پاسدار آرمان‌های امام (ره) و رهبری و مدافع ارزشهای والای انقلاب اسلامی بوده و هستند.

بر همین اساس طی 3 دهه گذشته با مشارکت حداکثری مردم و با عنایات خداوند متعال انتخابات بدون هیچ‌گونه خللی برگزار شده و بر اساس آمارهای موجود در هر دوره ای مشارکت مردم در حد اعلاء بوده است.

این در حالی است که در دوران 8 سال دفاع مقدس دشمنان خارجی و منافقان داخلی در تلاش بودند تا با استفاده از تمام امکانات تبلیغاتی خود شاید بتوانند خللی حتی چند ساعته در روند برگزاری انتخابات ایجاد کنند که با تدبیر مسئولین و هوشیاری به موقع و حضور گسترده مردم این امر هیچ‌گاه محقق نگردیده است.

در سی و سه سال پس از انقلاب که حدود بیش از سی انتخابات در کشورمان برگزار شده و مردم سالاری دینی به عینه در ایران اسلامی متجلی بوده، مجریان برگزاری انتخابات تمام امکانات موجود را به‌کار بسته‌اند تا انتخاباتی سالم و شفاف در کشور برگزار نمایند،گر چه در این بین برخی مشکلات نیز وجود داشته اما کلیت کار کاملا رضایت بخش و حاکی از انتخاباتی آزاد و سالم بوده است.

اما با این حال انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی در 12 اسفندماه سال جاری از چند منظر دارای اهمیت است که مختصرا به برخی از زوایای آن خواهیم پرداخت:

1-      در وهله اول هیاهوی تبلیغاتی و رسانه ای دشمنان و مطرح نمودن اجماع کشورهای غربی در راستای تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی این شائبه را ایجاد کرده که مردم ایران در این دوره  انتخابات شرکت نمی‌کنند!

در این باره باید اذعان داشت که دشمنان غربی و استکبار جهانی طی ماه‌های اخیر تمام امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خود را به منظور فشار تبلیغاتی بر کشورمان به کار بستند تا شاید به خیال خام خود مردم را نسبت به نظام اسلامی دلسرد کنند! غافل از اینکه ملت ما همواره در بحران‌های مختلف و فشارهای اقتصادی، سیاسی و نظامی نشان داده‌اند که ذره‌ای از آرمان‌های امام و رهبری و اهداف بلند انقلاب اسلامی و راه شهدا کوتاه نمی‌آیند و در هر شرایطی پشتیبان همیشگی و بی چون و چرای ولایت مطلقه فقیه بوده و هستند.

از همین رو مردم ولایت‌مدار ایران اسلامی در همه لحظات حساس و سرنوشت ساز نشان داده‌اند که با تمام توان در راه حفظ مصالح نظام مقدس جمهوری اسلامی ثابت قدم بوده و با تمام توان به آن وفادارند.

2- تهدیدهای نظامی کشورهای غربی و در راس آن شیطان بزرگ و رژیم اشغالگر قدس را می‌توان یکی دیگر از راهکارهای دشمن برای ایجاد ترس و واهمه در بین مردم برای عدم مشارکت در انتخابات پیش‌رو به حساب آورد.

دشمنان ملت ایران در ماه‌های اخیر با این استراتژی که " همه گزینه ها علیه جمهوری اسلامی روی میز است!" بر احتمال حمله نظامی علیه کشورمان به عنوان یکی از این گزینه های مهم  تاکید می کنند و با این حربه می خواهند کاهش مشارکت مردم در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی را رقم بزنند،گرچه تدبیر مدبرانه و سخنان حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب در خطبه های نمازجمعه روز چهاردهم بهمن ماه جاری نقشه‌های دشمنان را کاملا نقش بر آب کرد.

مقام معظم رهبری در خطبه های نمازجمعه چهاردهم بهمن ماه با هوشمندی و درایت فراوان که خاصه رهبری جامع‌الشرایطی ایشان است، با تدبیری عالمانه این بار نیز در این راستا پاسخ دندان‌شکنی به دشمنان ملت ایران دادند و مثل همیشه آنان را ناامید و شرمسار از گفته ها و رفتارهای خود کردند.

اما در کنار این مسایل که در این نوشتار مطرح شد باید این را هم اضافه کرد که سفر نه روزه مقام معظم‌ رهبری در بیستم مهرماه سال جاری به استان کرمانشاه و استقبال بی‌نظیر مردم ولایت‌مدار غرب کشور از ایشان که با پوشش رسانه‌های داخلی و خارجی صورت پذیرفت، نقطه پایانی بود بر خواب‌های بدون تعبیر دشمنان و سرآغاز کابوسی همیشگی و مستمر برای مخالفان جمهوری اسلامی که به آنها یادآوری می‌کرد که ملت ایران از هر قوم و نژاد و گروهی همواره پیرو راستین ولایت هستند و تبلیغات منفی دشمنان ذره ای در عزم و اراده آنان در حراست از حریم ولایت و دستاوردهای انقلاب اسلامی نمی تواند خللی ایجاد کند.

حال با توجه به تجربیات گذشته و با نگاه به آینده می توان با قاطعیت ادعا کرد که این بار نیز نقشه دشمنان در کاهش مشارکت مردم ایران در انتخابات 12 اسفند ماه سال جاری بی‌اثر خواهد ماند.

اما در این میان مردم همیشه در صحنه و انقلابی کشورمان نیز با هوشیاری تمام باید این نکته مهم و اساسی را همواره مد نظر قرار دهند که دشمنان و استکبار جهانی حتی لحظه‌ای از ایجاد توطئه در قبال ملت ایران کوتاه نخواهند آمد و پس از هر بار شکست به فکر راهکاری تازه می گردند و می خواهند از راهی دیگر به جمهوری اسلامی ضربه وارد کنند.

بر اساس تجربه انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 و ایجاد فتنه و القای تقلب در انتخابات، این بار نیز به طور قطع و یقین آخرین حربه دشمن ایجاد شبهه در برگزاری انتخابات سالم و آزاد است که در دستور کاری دشمنان خارجی و عوامل فتنه و ضدانقلاب داخلی قرار دارد که این موضوع وظیفه مردم و مسئولان مربوطه را بیش از پیش سنگین می کند.

با این حال باید تصریح کرد که احیای کارکردهای مخرب فتنه 88 و دامن‌زدن به شایعات از مهم‌ترین استراتژی‌های دشمنان برای مایوس کردن مردم در خصوص شرکت در انتخابات است ، چرا که دشمنان در تلاشند انتخابات پیش‌رو را انتخاباتی ناسالم جلوه دهند تا شاید بتوانند از میزان مشارکت مردم در این آزمون بزرگ بکاهند.

اما تدابیر مسئولان مربوطه در برگزاری انتخابات و شفافیت راهکارهای قانونی برای هر گونه اعتراضی از سوی نامزدها، جای هیچگونه شک و شائبه ای را باقی  نخواهد گذاشت، چرا که به منظور خنثی کردن این ترفند شوم دشمنان طبق اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور، انتخابات امسال با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود کشور به مانند دوره‌های قبل بصورت کاملا شفاف و بدون هیچ‌گونه شائبه‌ای برگزار خواهد شد.

امسال سیستم مکانیزه به صورت مکمل سیستم سنتی عمل کرده و به هیچ وجه امکان بروز تخلف و تقلب در برگزاری انتخابات وجود نخواهد داشت.

از سوی دیگر همچون انتخابات های گذشته حضور هیات‌های ناظر و نمایندگان کاندیداها در پای صندوق‌های رأی مهر تایید دیگری بر شفافیت و سلامت انتخابات خواهد بود.

با توجه به موارد ذکر شده به نظر می‌رسد این دوره از انتخابات از ویژگی‌های مهم و حساسیت های خاصی برخوردار بوده و وظیفه تک تک ماست که با شرکت فعالانه خود مجریان برگزاری انتخابات را در برگزاری انتخاباتی ،زاد ، سالم و شفاف یاری داده و با مشارکت حداکثری خود این بار نیز مثل همیشه دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی را مأیوس ، ناامید و شرمسار کنیم.

 

/ 0 نظر / 98 بازدید