فارس گزارش می‌دهد

کرامات پرچم‌دوزی سیدالشهدا(ع)/
 
بدون وضو پشت چرخ خیاطی نمی‌نشینم

خبرگزاری فارس: کرامات پرچم‌دوزی سیدالشهدا(ع)/ بدون وضو پشت چرخ خیاطی نمی‌نشینم

گزارش از ایرج نظافتی - خبرگزاری فارس

پیشکسوت حرفه پرچم‌دوزی با تأکید بر اینکه تاکنون بدون وضو پشت چرخ خیاطی ننشسته‌ است، می‌گوید: سود پرچم‌دوزی فقط 5 درصد است؛ اما باور کنید همین سود کم آنقدر بابرکت است که به جرأت می‌توانم ادعا کنم انگار 50 درصد است!

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، پیامبراعظم (ص) می‌فرمایند: براى شهادت حسین (ع)، حرارت و گرمایى در دل‌هاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص556)
با فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) حال و هوایی خاص تمامی شهرها، خیابان ها و محله ها را فرا می گیرد و هر فردی به نوبه خود می خواهد در برپایی هر چه باشکوهتر این ایام نقشی ایفا کند.
اما در این میان شاید یکی از برجسته‌ترین کارها در ایام سوگواری امام حسین و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام نصب پرچم های مختلفی است که هر ساله بر در و دیوار مساجد،تکایا و هییات مذهبی متبلور می شود و شور و حال خاصی به مراسم سوگواری می بخشد.
به بیان دیگر می‌توان گفت که اگر همین پرچم ها در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان در کوچه و خیابان ها و در میان دستجات عزاداری وجود نداشته باشد چه بسا بخش مهمی از شور و حال مراسم از بین می‌رود.
به عنوان مثال فرض کنید در حسینیه ای هستید که می خواهند مراسم سینه‌زنی یا زنجیر زنی برای امام حسین(ع) برگزار کنند ولی از پرچم های سیاه و سبز رنگ خبری نیست و در و دیوارهای آن مکان بدون پرچم است، راستی در چنین شرایطی آن مراسم با چه شور و حالی برگزار می شود؟ و اینجاست که اهمیت وجود پرچم های عزاداری مشخص می شود.
در این گزارش به سراغ پرچم دوزان امام حسین(ع) رفته ایم تا از حال و هوای این حرفه برایمان بگویند.

17 سال است که پرچم‌دوز امام حسین‌ام

به بازار تهران و ابتدای خیابان ناصر خسرو می رویم تا با پرچم دوزان بازار تهران به گفت‌وگو بنشینیم.
این مکان یکی از قدیمی‌ترین مراکز دوخت و دوز و فروش پرچم های مختلف و متعدد مراسم سوگواری امام حسین(ع) و ائمه اطهار علیهم السلام است.
"سید علیرضا میر مهدی" یکی از پرچم دوزان در ابتدای خیابان ناصر خسرو است که مخاطب سئوالم قرار می گیرد.
وی می گوید: 17 سال است که با جان و دل و با عشق و علاقه تمام در خدمت دوخت و دوز پرچم برای ایام محرم و صفر و ایام فاطمیه هستم.
وی از ابتدای ورودش به این حرفه چنین می گوید:رشته تحصیلی ام گرافیک است و به خط و نقاشی هم علاقمند بودم و چون خانواده ام مذهبی و هیاتی بودند همین امر سبب شد تا وارد این حرفه شوم و با دلبستگی عمیقی کار پرچم دوزی را ادامه دادم.
میر مهدی معتقد است که پرچم دوزی برای امام حسین(ع) یک حرفه خاصی است و نباید فقط به آن به عنوان یک شغل نگریست بلکه یک کار معنوی و روحانی است.
او ادامه می دهد: هیچ‌گاه نشده که بدون وضو پشت چرخ خیاطی بنشینم و حتی برخی اوقات در حین کار، آرام آرام برای خودم روضه یا نوحه می خوانم و حقیقتا وقتی که پشت میز کار و در حال دوختن پرچم و در آوردن نام مبارک امام حسین و سایر ائمه اطهار(ع) که هستم به عالمی دیگر سیر می کنم و حتی با نوشتن و دوختن نام آقا امام حسین گریه می کنم.
وی می گوید: وقتی که بر روی نام امام حسین، حضرت ابوالفضل یا حضرت علی اکبر تمرکز می کنم و طرح نام مبارکشان را بر روی پارچه می زنم واقعا خودم را در صحرای کربلا احساس می کنم و حال عرفانی عجیبی به من دست می هد.

عنایات و کرامات سالار شهیدان

یکی از سؤالاتی که از سیدعلیرضا میر مهدی پرچم دوز امام حسین(ع) می پرسم درباره عنایات خاصی ست که شامل حال ایشان یا خانواده اش شده است.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا تا کنون در توسل به امام حسین(ع) و اهل بیت عنایات خاصی دیده است، می‌گوید: بله، به نظر من مگر می شود برای امام حسین کار کنید و مورد عنایت و الطاف ایشان قرار نگیرید؟
وی تصریح می کند: یک روز پارچه ای را از کربلا آوردند و می خواستند برای داخل حرم امام حسین آن را مورد استفاده قرار دهند، از من خواستند که بر روی آن پارچه طرح بکشم و نام مبارک امام حسین و برخی دیگر از ائمه و چند حدیث و روایات درباره واقعه عاشورا بر روی آن بدوزم. قبل از شروع کار به من گفتند که دستمزد این کار چقدر می شود؟ من هم گفتم من برای این کار چون قرار است در حرم مطهر آقا امام حسین کار شود دستمزدی نمی گیرم و دستمزدم را از خود امام حسین(ع) می‌گیرم. آنها هم تشکر کردند و پارچه را به من دادند تا مشغول به کار شوم. هنگامی که پارچه را باز کردیم در کمال تعجب دیدیم که مقداری پول داخل پارچه قرار گرفته بود که با باز کردن پارچه، پول‌ها به زمین افتادند! خود صاحبان پارچه که از کربلا آمده بودند کلی گریه کردند و گفتند ما هیچ‌گونه پولی داخل این پارچه نگذاشته بودیم!
وی تاکنون چندین پرچم و پارچه برای حرم حضرت امیر المومنین (ع) و حرم امام حسین(ع) دوخته است که این کارها را جزء توفیقات خود می داند.

عاشق امام حسین باید یک شعیه واقعی باشد

 
محمدرضا رضوانی‌نیا، یکی دیگر از پرچم دوزان امام حسین است که سابقه 23 ساله در این کار دارد.
وی می گوید: متاسفانه بدعت غلطی که در بین هیات های مذهبی رایج شده این است که ده روز ایام سوگواری محرم که تمام می شود انگار همه چیز تمام می شود و دیگر مردم کاری با امام حسین ندارند، در حالی که باید روح معنوی عاشورا و قیام حسینی همیشه و در همه حال در روح و روان ما به عنوان شیعه بیدار باشد و در پیچ و خم های زندگی نباید خودمان را طوری غرق کنیم که انگار دیگر کاری با امام حسین نداریم.
این پرچم دوز امام حسین تاکید می کند: یک بچه هیئتی که در طول 10 روز سوگواری محرم هر شب برای امام حسین عزاداری کرده باید به معنای واقعی امام حسینی باشد و مثلا بتواند قرآن را به خوبی تلاوت کند و نمازش را حتما بخواند، یعنی عاشق و محب اهل بیت نمی تواند عاشق و عزادار امام حسین باشد اما نماز نخواند یا نماز اول وقت نخواند، یا در رو خوانی قرآن اشکال داشته بیاشد.
رضوانی نیا به نقش رسانه ها و مبلغان دینی در فرهنگسازی درس عاشورا به مردم اشاره می کند و تصریح می کند: باید از طریق رسانه ها خصوصا رادیو و تلویزیون در این زمینه فرهنگسازی کرد. گرچه بحمدالله کارهای خوبی انجام شده ولی باید این فرهنگسازی طوری باشد که بتواند روح معنوی حماسه عاشورا و درس مکتب کربلا را در تمامی ارکان زندگی فردی و اجتماعی مردم ساری و جاری نماید و مثلا یک بچه هیاتی در وهله اول باید بداند که امام حسین برای احیاء دین اسلام قیام کرد و در آن ظهر عاشورا با توجه به اینکه در محاصر کامل دشمنان بود اما نماز اول وقت را ترک نکرد.
 
برکات خدمت به مراسم عزاداری حسینی
 
بدون شک تلاش و کوشش برای زنده نگهداشتن ایام سوگواری امام حسین در ماه محرم و حرمت نهادن به روزهای شهادت ائمه اطهار علیهم السلام در پیشگاه آن بزرگان بی عجر و مزد نخواهد بود.
همچنان که موسی فکوری، یکی از باسابقه‌های پرچمن دوزی امام حسین(ع) تصریح می‌کند و می‌گوید: این مغازه ما حدود 60 سال است که پرچم دوز امام حسین و ائمه اطهار(ع) است و تقریبا سودی که از بابت کارمان دریافت می کنیم حدود 5 درصد است، شاید بگویید 5 درصد خیلی ناچیز است اما باور کنید همین سود کم آنقدر با برکت است که به جرآت می توانم ادعا کنم که همین 5 درصد انگار 50 درصد است!
وی تاکید می کند: به مدد امام حسین و سایر ائمه معصومین و به لطف خداوند مهربان هیچگاه در زندگی لنگ نشده‌ایم و «کاسه چه کنم؟ چه کنم؟» دستمان نگرفته ایم و همه این برکات را از عنایات همین شغل و حرفه می دانیم و خود آقا واقعا به ما توجه دارند و هر بار هم که بابت کاری یا موضوع خاصی متوسل شده ایم بدون درنگ پاسخ لازم را دریافت کرده ایم.
فکوری که به حرفه پرچم دوزی امام حسین عشق می ورزد، می گوید: تا عمیقا به امام حسین و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام عشق نورزید نمی توانید یک پرچم دوز حرفه ای و موفق باشد.
وی به نکته جالبی اشاره می کند و می گوید: باور کنید اگر در این کار دغدغه اولتان سود مادی و پول باشد قطعا موفق نخواهید شد ولی اگر به قصد غربت و خدمت به مکتب گرانسنگ اهل بیت (ع) کار کنید آنچنان برکات و عنایاتی شامل حالتان می شود که به وضوح در می یابید که این الطاف و موفقیت ها به برکت شغلیست که دارید.
 
هیچ‌گاه لنگ زندگی نبودیم

پرچم دوزان و پارچه فروشان امام حسین (ع) از عنایات فراوانی حکایت می کنند که شامل حال خود و خانواده هایشان شده است.
امیر مهدی فراهانی که سابقه 40 ساله در حرفه پرچم دوزی برای اهل بیت(ع) دارد می گوید: یکی از برکات ارزشمندی که همیشه شامل حال من و خانواده ام شده این بوده که هیچ‌گاه لنگ نبوده ایم و هیچگاه با در بسته روبه‌رو نشده ایم، حال شاید گاهی اوقات بر سر دوراهی مانده باشیم اما طولی نکشیده که راه اصلی را پیدا کرده ایم و همه اینها را از عنایات همین خدمت ناچیزی می دانیم که برای اهل بیت انجام می دهیم.
وی تصریح می کند: هنگامی که پشت چرخ خیاطی قرار می گیرم و مثلا قرار است طرح نام مبارک امام حسین(ع) یا حضرت اباالفضل(ع) یا بی بی فاطمه زهرا(س) را بزنم در حالت عرفانی و روحانی غیر قابل وصفی قرار می گیرم و احساس می کنم همان امامی که نام مبارکشان را دارم می دوزم، دارند مرا می بینند و همیشه دوست دارم با دقت و وسواس بیشتری کارها را انجام دهم تا در وهله اول شرمنده اهل بیت(ع) و سپس مردم نشویم.
پیامبراکرم (ص) فرموند: فاطمه جان! روز قیامت هر چشمى گریان است، مگر چشمى که در مصیبت و عزاى حسین گریسته باشد، که آن چشم در قیامت خندان است و به نعمت‌هاى بهشتى مژده داده مى‏شود. (بحارالانوار،ج 44، ص293)

/ 0 نظر / 70 بازدید