گفتگوی ایرج نظافتی با حضرت آیت الله ممدوحی

آیت‌الله ممدوحی در گفت‌وگو با فارس:
 
حماسه «9 دی» تبلور عینی درس عاشورای حسینی بود

خبرگزاری فارس: حماسه «9 دی» تبلور عینی درس عاشورای حسینی بود

گفتگو از ایرج نظافتی - خبرگزاری فارس

 عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: حادثه بزرگ نهم دی که ملت ایران آن را با افتخار و سربلندی رقم زدند، در واقع تبلور عینی درس عاشورای حسینی بود و مردم ما در این روز بزرگ نشان دادند که به پیروی از قیام امام حسین(ع) در برابر فتنه‌گران و دشمنان می‌ایستند.

آیت‌الله حسن ممدوحی، عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه فارس از نقش جریان عاشورا در بصیرت‌افزایی جامعه گفت: حادثه عاشورا فقط یک برنامه مقطعی کوتاه مدت در یک زمان و مکان معینی نبوده  است، بلکه جریانی رونده در بطن تاریخ بوده که حاوی درس‌های متعدد و عبرت‌های فراوان است.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود تصریح کرد: امام حسین (ع) در درس عاشورا فقط با شمر و یزید و . . . نجنگیدند بلکه ایشان، امام العالمین و معصوم بودند و احاطه علمی و عقلی سید الشهدا(ع) طوری بود که می‌‌دانستند حوادث عاشورا نه تنها در همان سال و در خاک کربلا رخ خواهد داد بلکه در طول تاریخ بشریت به عنوان حماسه‌ای ارزشمند و درس بزرگ آزادی و آزادمنشی ماندگار خواهد بود.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به قیام‌های مختلفی در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: اگر نگاهی به حوادث متعدد تاریخی بیندازیم خواهیم دید که فرماندهی اصلی و الگو پذیری نهایی رهبران و فرمانده‌هان قیام‌ها در نقاط مختلف از حادثه کربلا و قیام امام حسین(ع) نشأت گرفته و آزادی خواهان و ابناء مختلف بشر از مسلمان و غیر مسلمان همگی به نوعی در قیام های خود علیه حاکمان ظالم و فاسد از قیام سیدشهدا(ع) الگو گرفته اند.
آیت‌الله ممدوحی به نقش عاشورا در شکل‌گیری انقلاب اسلامی و دوران جنگ تحمیلی اشاره و تصریح کرد: در همان زمانی که هنوز شاه خائن از کشور فرار نکرده بود و مبارزه علیه رژیم ستم‌شاهی در کشورمان ادامه داشت از یکی از رادیوهای غربی در آن زمان شنیدم که می‌گفت: شاه نمی‌تواند در ایران همچنان در قدرت باقی بماند و با انقلابیون بجنگد، چون انقلابیون ایرانی که علیه رژیم شاه دست به قیام زده‌اند درس‌آموخته قیام عاشورای حسینی هستند و به آنان این درس بزرگ داده شده که باید با طاغوت جنگید، از همین رو آنان در تحلیل‌های خود با صراحت اعتراف می‌کردند که تظاهرات داخل ایران در زمان انقلاب متاثر از قیام امام حسین(ع) است و مردم با همان روحیه به خیابان‌ها آمدند و به رهبری حضرت امام خمینی(ره) توانستند رژیم طاغوت را سرنگون کنند.
عضو خبرگان رهبری تصریح کرد: در جنگ تحمیلی هشت ساله نیز به خوبی شاهد بودیم که درس های نهضت بزرگ عاشورای حضرت سید الشهدا(ع) در جبهه‌ها و میان رزمندگان نمود عینی و ملموس داشت، به گونه‌ای که رزمندگان اسلام در جبهه‌ها روزه و نماز و دعایشان مستمر بود و آماده شهادت در راه خدا بودند.
آیت الله ممدوحی به متن زیارت عاشورا اشاره کرد و گفت: اگر دقت کرده باشید خواهید دید که مضمون زیارت عاشورا عهدنامه‌ای است با حضرت امام حسین(ع)، آنجا که می‌خوانیم: «یا اباعبدالله، انی سلمٌ لمن سالمکم و حربٌ لمن حاربکم الی یوم القیمه . . .» در واقع اعلان جنگ مستقیم با کفر است و تعهدی است از سوی مومنین که نه تنها باید آن را بخوانند بلکه باید به بند بند آن عمل کنند، که این از بزرگترین درس‌های نهضت عاشوراست.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به عبرت‌آموزی از حادثه عاشورا پرداخت و تصریح کرد: یکی از درس‌های بزرگ قیام عاشورا این است که باید دشمن‌شناس خوبی باشیم و با کفار به هیچ عنوان مصالحه نکنیم، که اگر چنین باشد همین درس مکتب امام حسین (ع) خود به خود به افزایش بصیرت در میان آحاد مردم جامعه می‌انجامد و آن وقت است که بیداری و هوشیاری به موقع مردم راه را بر هر گونه توطئه و فتنه‌ای از جانب دشمنان داخلی و خارجی و برخی فریب‌خوردگان می‌بندد.
آیت‌الله ممدوحی که در حماسه تاریخی نهم دی سال 1388 سخنران اجتماع عظیم مردم قم در حرم حضرت معصومه(س) حضور داشت، به ارتباط درس عاشورا و حماسه تاریخی نهم دی اشاره کرد و گفت: حادثه بزرگ نهم دی که ملت ایران آن را با افتخار و سربلندی رقم زدند در واقع تبلور عینی درس عاشورای حسینی بود و مردم ما در این روز بزرگ نشان دادند که به پیروی از قیام امام حسین(ع) در برابر فتنه‌گران و دشمنان می‌ایستند و با تبعیت محض از ولی امر خود،حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مدظله العالی، حاضر به دفاع و جانفشانی از نظام اسلامی و اصل ولایت فقیه هستند و در این راه با هیچ فرد و گروه و جریانی عهد اخوت نبسته‌اند و بر سر دفاع از ولی فقیه خود بسیار جدی هستند.

/ 0 نظر / 68 بازدید